2018 Queens Birthday Honours List 

  • The Governor-General of Papua New Guinea, His Excellency Grand Chief Sir Bob Dadae, GCL, GCMG, KStJ, is pleased to announce the 2018 Queens Birthday Honours List as follows, and to warmly congratulate all the award recipients:-

    Knight Bachelor

    Christopher Charles ABEL, OBE
    For service to the community through supporting rural agriculture extension and citizen participation in business activity

    Melchior Pesa TOGOLO, CBE
    For service to economic development, particularly in the mining and petroleum sectors, and to the community

    Order of Saint Michael and Saint George
    CMG

    Nora Vagi, Mrs. BRASH, OBE
    For service to the community through active promotion of local culture and heritage in her roles as author, playwright and poet

    The Hon. Michael NALI, CBE, MP
    For service to commerce, politics and the community as Member of National Parliament and former Deputy Prime Minister

    Order of the British Empire
    CBE

    Ms Lucy Blanche-Lee BOGARI, ISO
    For distinguished public service through her senior roles in the nations foreign service
    The Hon. Mike REYNOLDS, AM
    For promoting relations between Queensland and Papua New Guinea, including as Mayor of Townsville and as Patron of YWAM Medical Ships Program

    Barry James TAN
    For service to commerce, sport and charitable causes

    The Hon. Justin TKATCHENKO, OL, BEM, MP
    For service to the community, particularly in the National Capital District, and to sports and major events as a National Government Minister

    OBE

    Gregory Robert ANDERSON
    For service to the community and commerce in the mining and petroleum sectors

    Ian Chatfield CLARKE
    For service to the legal profession and the business community

    Reverend Father Philip GIBBS
    For service to the Enga Province community and the Catholic Church

    Samson KAIPU
    For service law, higher education and the community

    Baundo Ludwik KIR
    For service to the community of Chimbu Province

    Margaret Erik, Mrs. KORAI
    For service to women participation in agribusiness

    Susan Patricia, Mrs. McGRADE
    For service to commerce and the community of Rabaul

    Stephen POKANIS, DCS
    For public service in the Correctional Service
    Ms. Alurigo RAVUSIRO
    For public service, community and sport

    Michael VARAPIK
    For service to corporate governance and the community

    Reverend Father Sido van der WERF
    For service to education and the Catholic Church in Morobe Province

    Reverend Binora YUNAREC
    For service to the community and the Evangelical Lutheran Church

    Imperial Service Order (ISO)

    Nicks Sasingian MANIHA
    For public service

    Ms Barbara MIMINO
    For public service

    MBE

    George ARIKU
    For service to education and community

    Eddie Mariosu AVOSA
    For service to the Gulf provincial administration

    Anthony Paul CARBRY
    For service to business management and sport

    Ms Morivetta EKA
    For diplomatic service and community

    Philip Fae EKA, DCS
    For public service in the Correctional Service

    Basil Morehari GREG
    For service to traditional music and culture

    Willian Rauwal GWAISEUK
    For public service in agriculture

    Tony Yalomo HOBIAGI
    For service to rural smallholder farmers

    Peter IGGY
    For service to business and community

    Mame Kinahen KASALAU
    For public service

    Babau Dinabe, Mrs. KERU
    For service to the United Church Tatana Women Fellowship

    Elizabeth, Mrs. KONMIL
    For service to the community and women development

    Joshua MAIYAP
    For service to the community and religion

    Mariana, Mrs. MARU
    For service to the Assemblies of God Church

    Craig Douglas McCONAGHY
    For service to rural development and community

    Ranyia MESAKA
    For service to rural administration and community

    Upu Kila NAVU
    For service to sport, particularly Hobie Cat sailing

    Emmanuel PILAI
    For service to education and aviation

    Henry Koiaie PISIMI
    For service to education and community

    Peter Philemon POKOWAS
    For service to Air Niugini and sport

    Kini, Mrs. REMA
    For service to education and women development

    Joshua UVAU
    For public service

    John Mark VELLACOTT
    For service to commerce and humanitarian endeavours

    Jerry Peter YARL
    For service to education and community

    Kai Chuen YEE
    For service to the Police Force

    British Empire Medal (BEM)

    Elizabeth Koite, Mrs. AIHI
    For public service

    Edward ALUA
    For service to the community

    Lelly, Mrs. BIYANG
    For service to the Police Force

    Ruth Miro, Mrs. DAINGO
    For service to Air Niugini

    Mare ERIMA
    For service to law and justice

    Moses EROWAL
    For service to the community

    Hiri EVOE
    For service to the community

    Steven Tuperi GIJA
    For service to education

    Amos GORONSIN
    For service to the community

    Heroho, Mrs. HILAKE
    For public service

    Kari Ken, Mrs. HIRA
    For public service

    Tau HOVARO
    For service to the community

    Japhet Kaiae ITAUPE
    For public service

    Veari KAPI
    For public service

    Navai Seth KEVARI
    For public service

    Bafua KOBATI
    For service to the community

    Soweyom KON
    For service to the community

    Jane Mumure, Mrs. KWARE
    For service to the Police Force

    Wandibe MOBE
    For service to the community

    Nancy Eunage, Mrs. NEANTELE
    For service to the Police Force

    Martha Nollah NERO
    For service to healthcare

    Tooro OA
    For public service

    Henry ORI ORI
    For service to the community

    Stonewigg OROVO
    For service to the community

    Ragagalo RAGA
    For public service

    Rupa Ray RARAIMO
    For public service

    Ruth, Mrs. SIREH
    For service to education

    Nehap SOAL
    For service to the community

    Alexis Samuel TAM
    For service to entrepreneurial training

    Christine Madeline, Mrs. TEMU
    For service to the aviation industry

    Emile TENOA
    For service to journalism and radio broadcasting

    Reverend Frank TIPORA
    For service to the Evangelical Lutheran Church

    Reverend Livai WAPIA
    For service to the Assemblies of God Church

    Buka Huinz WESI
    For service to the community

    Queens Police Medal (QPM)

    Supt. Samson SIGUYARU
    For service to the Royal Papua New Guinea Constabulary

    Insp. Leana MOERE
    For service to the Royal Papua New Guinea Constabulary

    Chief Sgt. Paul MIAE
    For service to the Royal Papua New Guinea Constabulary

    Military Division
    CBE

    88190 COL Paul MAI, OBE, DMS
    For distinguished service to the Papua New Guinea Defence Force

    87235 COL Raymond NUMA, MBE, DMS
    For distinguished service to the Papua New Guinea Defence Force

    MBE

    89838 LTCOL Tau RUPA
    For service to the Papua New Guinea Defence Force

    89052 LTCOL Ricky TAVAPERRY, DMS
    For service to the Papua New Guinea Defence Force

    811637 LTCOL Kingsley WAWADA, DMS
    For service to the Papua New Guinea Defence Force

    BEM

    811188 SGT Kale EKOL
    For service to the Papua New Guinea Defence Force

    88816 SGT Alex GINI
    For service to the Papua New Guinea Defence Force

    89312 CWO Balthazar SAVIEMBI
    For service to the Papua New Guinea Defence Force

    87318 WO (N) John BADE
    For service to the Papua New Guinea Defence Force

    88804 WO Moses WARADU, DMS
    For service to the Papua New Guinea Defence Force

    Authorized by:
    Bill Toraso
    a/Official Secretary

    Please follow and like us:

    Comments

    comments

    Author: Administrator

    Login

    Lost your password?